Konec soutěže | |
Celková cena výher | 1645 Kč |
Počet výherců | 5 |
Děj románu se odehrává v osadě Morgenland, která kdysi stála u Malé Morávky v Jeseníkách. Jeho obyvateli byli sudetští Němci - původně horníci, později zemědělci. V Morgenlandu stálo dvanáct domů a vyhledávaný výletní hostinec. Osada zanikla po druhé světové válce po vyhnání, či odsunu, německých obyvatel. Zachovala se jediná chalupa. Už před válkou vedla přes Morgenland turistická stezka z Malé Morávky do Karlovy Studánky, kterou využívali hlavně lázeňští hosté. Dnes toto místo najdete na mapě pod názvem Ranná a vévodí mu 200 let starý jasan.
“Původně jsem neměl větší ambici, než vyprávět milostný mikropříběh z maličké neznámé osady v horách. Přitom se přede mnou v podstatě nechtěně, ale zcela logicky, otevřelo česko-německé trauma a vlastně celé minulé století. A co je zajímavé, najednou jsem začal cítit, že jakási nezacelená rána je cítit z jesenické krajiny i jejích obyvatel dodnes. Takže teď už beru tuhle knihu jako pokus o smíření,” vysvětluje Pavel Šuba.
Autor románu, zkušený novinář Pavel Šuba, strávil stovky hodin pátráním nejen v samotných Jeseníkách, ale i v Německu. Prostudoval stovky stránek archivních materiálů, vyzpovídal historiky a odborníky nejrůznějších oborů, o nichž se jeho dílo zmiňuje. Poznal také osobně Adolfa Haubelta, posledního Morgenlanďana. Již těžce nemocný pamětník mu stihl převyprávět svůj životní příběh, včetně těch nejjemnějších detailů a pocitů z dětství. Dva měsíce po rozhovoru zemřel. Autor čerpal také z příběhu manželů Glatterových, jejichž láska i životní peripetie Šubu inspirovaly. Prostudoval a využil také informace z knih a kronik o předválečných, válečných i poválečných letech nejen na Bruntálsku, o stromech, o počasí, o jesenických pověstech, zapomenutých tradicích a rituálech.