Konec soutěže | |
Celková cena výher | 2245 Kč |
Počet výherců | 5 |
Výkladu a popisu událostí druhé světové války bylo věnováno bezpočet knih. Přesto stále vznikají nové: pohled na více než osmdesát let staré události se neustále vyvíjí a názory se různí. Mezi politiky a ve společnosti obecně stále najdeme dost takových, kteří se při obhajobě svých postojů nadále odvolávají na druhou světovou válku. Dodnes platí, že konflikt v podobném rozsahu naše civilizace nikdy předtím nezažila, tato válka navíc umožnila i jednu z nejtragičtějších kapitol dějin lidstva, holokaust.
Izraelsko-německý historik Dan Diner nabízí ve své poslední knize pohled, který by mohl být zajímavý i pro českého čtenáře: vypráví o událostech v židovské a arabské Palestině v druhé polovině třicátých let 20. století a během druhé světové války, kde sice žádné boje mezi Spojenci a Osou neprobíhaly, ale kde se neméně urputně bojovalo o budoucí osud židovské i arabské komunity. Diner ale nezůstává jenom u chronologie událostí: popisuje druhou světovou válku optikou „jihu“, tedy z jiného místa, než jsme my Evropané zvyklí. Při pohledu z Palestiny navíc vyniká skutečně globální charakter tohoto konfliktu, kde všechno souviselo se vším.
Uvidíme bojiště i události doslova z celého světa: sionistické aktivisty, arabské povstání v Palestině, soupeření Ruska a Japonska na Dálném východě, spojenectví Hitlera se Stalinem, které se rozpadlo po německém útoku na Sovětský svaz, problémy britského impéria v Asii, Africe i Irsku, nacionalistické hnutí v Indii, nepokoje v Iráku a Íránu, zájmy Spojených států v Pacifiku i v Evropě, osudy polské Andersovy armády, tragédie evropských Židů v továrnách na smrt a mnoho dalšího – Diner přesvědčivě ukazuje, že události druhé světové války lze pochopit jen jako celek. A v tomto globálním propletenci se odehrávala i tzv. „jiná, malá válka“, ve které si Židé museli v Palestině i jinde vybojovat právo na další existenci.