
Konec soutěže | |
Celková cena výher | 2290 Kč |
Počet výherců | 5 |
Dvorní dáma
Anne Glenconnerová se již v dětství spřátelila s budoucí královnou Alžbětou II. a její sestrou, princeznou Margaret. To ovšem ještě neměla tušení, že jednou ponese Alžbětě vlečku při korunovaci a že se na více než třicet let stane Margaretinou oficiální společnicí — dvorní dámou. V knize poutavě a s humorem provádí čtenáře třpytivým světem tiár a korunek, který ale nikdy nepřipomínal rajskou zahradu. Nezlomná lady Anne podává autentické svědectví ze života aristokracie na pozadí dynamických historických událostí 20. století. Válečné strádání, abdikace a úmrtí krále, přátelství s princeznou a služba u dvora zásadně ovlivnily její veřejný život, ten soukromý ji ale stál ještě více sil. Lady Anne byla manželkou velice výstředního muže a matkou pěti dětí, musela zvládnout život na pustém ostrově i nekonečné vyčerpávající večírky, správu skotského panství, neustálé stěhování, ochromující osobní tragédie a ztrátu majetku. Životní osudy lady Anne, dcery hraběte z Leicesteru, jsou neobyčejným příběhem nevšední a velmi silné ženy.
Hygge domov
Hygge je umění navodit příjemnou atmosféru. Být s lidmi, které máme rádi, nebo jen v tichosti sami se sebou. Pocit, že jsme v bezpečí, chránění před světem a můžeme si dovolit polevit v ostražitosti. Hygge je pocit domova. Meik Wiking nám tentokrát poradí, jak z domu nebo bytu uděláme domov, místo, kde najdeme pohodlí a spojení – to je to pravé hygge. Zamyslete se nad tím, co rádi děláte, jak doma trávíte čas, jaké aktivity vám přinášejí radost a pohodu. Podle Meikových rad si pak vytvoříte přesně takový prostor, který vám umožní cítit se doma tak, jak si přejete, a podpoří vás v těch činnostech, kterým se toužíte věnovat. Tato kniha je založená na výsledcích nových výzkumů kodaňského Institutu pro výzkum štěstí. Přináší návrhy drobných změn, které budou mít velký dopad. Například jak v jednotlivých pokojích dosáhnout pocitu větší prostornosti, proč kulaté jídelní stoly vytvářejí víc radosti a také jak důležité je vhodné osvětlení.
Laura H.
V létě roku 2016 se na hranici chalífátu Islámský stát objevila mladá žena, která utíkala pouští se dvěma malými dětmi. Jmenuje se Laura, tvrdila, a pochází ze „Sweet Lake City“ – holandského města Zoetermeer. V slzách vypráví, že utekla a chce domů. Zpátky do Zoetermeer – tam, kde na ni čeká otec, který spustil celou záchrannou akci společně s tajemným soukromým komandem. Na amsterdamském letišti Schiphol je Laura zatčena. Mohl ji přece poslat sám Islámský stát s úkolem spáchat útok. A kde je Ibrahim, pohledný džihádista, kvůli němuž se všeho vzdala? Z Laury ze Zoetermeer se stává Laura H., nejznámější nizozemský případ dívky, která utekla do Sýrie. Thomas Rueb se vydal po Lauřiných stopách až do Iráku. Zrekonstruoval její konverzi k islámu, život v chalífátu, ze kterého mrazí, a její návrat obestřený otazníky. Toto je příběh dívky, která své štěstí hledala v noční můře. Otce, jenž pro své dítě udělá cokoliv. A státu, který se potýká s otázkou: Kde je ta hranice, kdy se z vás stává terorista?
Tisíc let samoty
I v nové knize se Tereza Dobiášová vrací ke starým českým dějinám. Tentokrát se ale pohybuje mimo doložitelnou historii a o to víc prostoru otevírá představám, snům a vizím. Třem sestrám, Kazin, Tetas a Liban, byly dány do vínku rozdílné vlastnosti – jedna nahlíží do minulosti, jedna do budoucnosti a jedna žije v sepětí se současností. Když se jejich síly spojí, nastane nový věk. Stejně jako v knize Tajemství líčí autorka českou zemi jako místo, kde žijí obři a draci a kde jsou přírodní síly mocnější sílám lidským. Příběh, který buduje, se samozřejmě podobá příběhu Krokových dcer, s pověstí z Kosmovy kroniky ale nemá společného víc, než je nutné. Tisíc let samoty je román o konci mytického věku, kdy vládly ženy, o době, kdy se rodí nový svět – takový, jaký ho známe. Román o době, ve které se zanořuje svět obrů, šedivých mužů a moudrých žen. Román o době, kdy nejmladší ze sester nakreslí ve středu země uprostřed Evropy na zemi práh, který tyto dva světy od sebe s konečnou platností oddělí. Román jako sen, jako vzpomínka na to, co leží hluboko už víc než tisíc let, a přeci se na to nedá zapomenout.
Báječná medicína podle Adama
Kdysi dávno to byla fakt zábava, tedy pokud rádi nosíte kroužkovou zbroj nebo sekáte hlavy, jenže kdysi dávno měli taky takový MALINKATÝ PROBLÉMEČEK… doktoři tehdy vůbec netušili, jak funguje lidské tělo.
Je na čase zjistit, proč si staří Egypťané mysleli, že mozek je jen nanicovatá nádivka lebky, která by se klidně dala vyhodit do popelnice, proč učitelé nutili své žáky kouřit cigarety, proč holiči svým zákazníkům uřezávali nohy a proč se dřív platilo za prdění. (Je mi to líto, ale dneska už vám za to nikdo nezaplatí.)
Dostanete odpovědi na otázky, které by vás ani nenapadly, jako třeba:
Proč pacienti kloktali čůrání?
Jak doktor zachránil životy pomocí pračky, plechovky od fazolí a páru starých párků?
Čemu se říkalo velký puch? (Ne, nebojte, doktoři tak neříkají vašemu zadku.)